Kirurško liječenje sarkomi mekog tkiva

Ako se želi postići izlječenje, uvijek treba pokušati kirurški odstraniti tumor. Glavni cilj operacije je da se sigurno i u potpunosti ukloni tumor.

Operacija tumora može se izvesti:

  • Mohsova mikrooperacija (mikroskopsko brijanje): tumor se reže sa kože u tankim slojevima. Tijekom operacije, slojevi se pregledavaju i traže se stanice raka. Slojevi se režu sve dok se ne pokaže da više nema stanica raka.
  • poštedna operacija: uključuje uklanjanje tumorskog tkiva i dijela zdravog tkiva koje ga okružuje, a da se pritom sačuvaju krvne žile, živci i sâm ekstremitet. Dio kosti koji se operacijom uklanja nadomješta se koštanim umetkom ili posebnim metalnim (endoprotezom).
  • amputacija: uključuje uklanjanje ekstremiteta i dijela zdravog tkiva kako sa sigurnošću ne bi ostalo ništa od tumorskih stanica. Amputacija je nužna u slučajevima kada se tumor proširio ili metastazirao s kosti na živčano ili krvožilno tkivo koje okružuje tumor, pa nije moguće sačuvati ekstremitet.
  • limfadenektomija: uklanjanje limfnih čvorova koji su zahvaćeni tumorom.

Vrsta operacije ovisi o različitim činiteljima kao što su: lokacija tumora, veličina tumora, opseg tumora i sl. Također, osim tumorske operacije moguće su i operacije kojima se uklanjaju metastaze.

Prije i poslije operacije se može primijeniti radioterapija ili kemoterapija. Kada se radioterapija ili kemoterapija primjenjuju prije operacije, nastoji se smanjiti tumor ali i smanjiti površina okolnog zdravog tkiva koje se uklanja tijekom operacije. Ovaj način liječenja se zove neoadjuvantni način.

Kada se radioterapija ili kemoterapija daju nakon operacije, nastoje se uništiti preostale stanice raka. Ovaj način se zove adjuvantni način.