Kirurško liječenje raka dojke

Cilj kirurškog liječenja je odstranjenje maligne tvorbe. Kirurškim putem je moguće izliječiti samo one bolesnice kod kojih nije došlo do širenja bolesti izvan područja dojke i regionalnih limfnih čvorova.

Dvije su glavne vrste kirurškog liječenja:

  1. poštedna operacija dojke (lumpektomija)
  2. operacija kojom se uklanja cijela dojka (mastektomija)

Lumpektomija

Poštednom operacijom dojke (lumpektomija) se uklanja tumor tj. kvržica na dojci, kao i dio zdravog tkiva koji ga okružuje (tzv. margine). Ponekad postoji potreba za dodatnom, ponovljenom operacijom kada su na mjestu s kojeg je uklonjena prva kvržica ostale tumorske stanice na rubnom području (tzv. pozitivne margine) ili vrlo blizu ruba (bliske margine).Ta je opcija prikladna za žene koje žele zadržati dojku.

Mastektomija

Mastektomijom se uklanja cijela dojka. Uklanja se i bradavica i područje oko bradavice (areola). Postoje tri vrste mastektomije: jednostavna ili potpuna mastektomija (uklanja se samo dojka), modificirana radikalna mastektomija (uklanjaju se dojka i limfni čvorovi ispod pazuha) i radikalna mastektomija (uklanjaju se dojka, pazušni limfni čvorovi i prsni mišić ispod dojke).

Rekonstrukcija dojke

Mnoge žene koje su se podvrgnule mastektomiji odlučuju se za rekonstrukciju dojke.

To je moguće učiniti na dva načina:

  1. postavljanjem usadaka (implantata) ispunjenih tekućinom ili gelom
  2. tkivom (mišićem) koje se uzima s trbuha ili leđa

Uvijek je potrebno provjeriti stanje limfnih čvorova kako bi se utvrdilo postojanje tumorskih stanica, što znači povećani rizik od širenja tumora u druge dijelove tijela, te prema tome odabrao najprikladniji način liječenja.

Uklanja se manji broj limfnih čvorova da bi se utvrdilo postojanje tumorskih stanica. Čvorovi koji se uklanjaju pažljivo se biraju. Prvo se uklanjaju i pregledavaju limfni čvorovi čuvari (tzv.“sentinel“ limfni čvorovi) putem kojih se provodi dreniranje područja dojke zahvaćenog tumorom. Ako su u limfnom čvoru čuvaru prisutne tumorske stanice, kirurg se može odlučiti za uklanjanje dodatnih čvorova.

Iz pazušnog se područja uklanjaju limfni čvorovi ako se u njima nalaze tumorske stanice.

Nuspojave uklanjanja limfnih čvorova

Neke od mogućih nuspojava uklanjanja limfnih čvorova su sljedeće:

  • gubitak osjeta na operiranom području
  • nelagoda u stražnjem dijelu ruke ili u pazuhu koja se može premještati niz ruku
  • oticanje ruke koje može započeti nekoliko dana, mjeseci ili godina nakon operacije
  • oticanje pazušnog područja koje počinje odmah nakon operacije

Oticanje ruke i pazuha može potrajati nekoliko dana, a može postati i stalan problem.