Kirurško liječenje raka debelog crijeva

Kirurško je liječenje osnovni način liječenja raka debelog crijeva. Prije nego se rak razvije, moguće je kolonoskopom ili rektoskopom ukloniti dobroćudne izrasline (polipe) sa stjenke crijeva. Taj se postupak naziva polipektomija. Polip se uklanja pri samoj bazi koja izgleda poput stručka gljive. Pravovremenim uklanjanjem pretkancerogenog polipa može se spriječiti daljnji razvoj raka.

Zloćudni tumor debelog crijeva potrebno je ukloniti kirurškim putem. Zajedno s tumorom uklanja se i okolno zdravo tkivo. Taj se postupak naziva resekcija crijeva. Krajevi crijeva ponovno se spoje čime se uspostavlja njihov kontinuitet, a time i funkcija. Kako bi se uklonile eventualno prisutne tumorske stanice, tijekom operativnog zahvata odstranjuju se i okolni limfni čvorovi. Ako dijelove crijeva nije moguće spojiti, na vanjskoj trbušnoj stjenci načini se otvor – kolostoma – putem kojeg se iz tijela izlučuju otpadne tvari. One se prazne u posebnu vrećicu zalijepljenu na kožu trbuha. Kolostoma je ponekad trajna, a ponekad se postavlja samo privremeno dok crijevo ne zacijeli. Potom se naknadnim kirurškim zahvatom preostali dijelovi crijeva spoje.

U nekim slučajevima širenja raka debelog crijeva na jetru, jetrene je presadnice (metastaze) također moguće odstraniti kirurškim putem.  Time se značajno produljuje preživljenje bolesnika, a ponekad je moguće i trajno izlječenje. Ako metastaze u jetri kirurški nije moguće odstraniti u vrijeme postavljanja dijagnoze, moguće je primjenom kemoterapije ili kemoterapije uz dodatak bioloških lijekova postići smanjenje veličine metastaza i omogućiti njihovo naknadno kirurško uklanjanje.