Preventivno kirurško liječenje raka

Preventivna kirurška onkologija primjenjuje se kod nekih nasljednih, kongenitalnih ili stečenih patoloških stanja koja predisponiraju nositelja za pojavu zloćudne bolesti tijekom života.

Primjer za to jest familijarna polipoza crijeva, autosomno dominantna bolest, obilježena multiplim adenomatoznim polipima debelog crijeva koji se počinju pojavljivati u adolescenciji. Rizik pojavljivanja karcinoma debelog crijeva do 40. godine života doseže gotovo 100%. Stoga se kod takvih bolesnika provodi profilaktička kolektomija do 20. godine. Dužnost je kirurga u takvim slučajevima napraviti probir cijele obitelji s obzirom na način nasljeđivanja.

Drugi su primjer obiteljski karcinomi dojke i ovarija. U nekim je obiteljima zapažena češća pojava takvih karcinoma. Genetička su ispitivanja pokazala da u takvim obiteljima neke pripadnice mogu biti nosioci BRCA 1 i BRCA 2 genskih mutacija. Nosioci BRCA mutacija imaju životni rizik za razvoj karcinoma dojke ili jajnika oko 80%. Njima se može predložiti profilaktička obostrana mastektomija (operacija uklanjanja dojki), odnosno ooforektomija (operativno uklanjanje jajnika).

Primjer kongenitalnog stanja s povećanim rizikom za razvoj karcinoma jest kriptorhizam (nepotpuno spuštanje testisa u mošnju) koji nosi povećan rizik za razvoj karcinoma testisa pa je preventivni kirurški zahvat orhipeksija (kirurška intervencija fiksacije testisa u skrotalnu vreću).

Kronični ulcerozni kolitis stečeno je stanje s povećanim rizikom za razvoj karcinoma kolona. Rizik se povećava s proširenošću i dužinom trajanja bolesti. Prigodom 26-godišnjeg trajanja bolesti, rizik razvoja karcinoma iznosi 11%. Stoga je u bolesnika s dokazanom kroničnošću indicirana profilaktična kolektomija.