Kirurško liječenje primarnog tumora

Kirurški je zahvat metoda lokalnog liječenja zloćudne bolesti i njome je moguće izliječiti samo one bolesnike s karcinomom koji je ograničen na primarno sijelo, odnosno nije se proširio izvan područja regionalne limfne drenaže. Stoga je osnovni zahtjev kirurškog liječenja sa svrhom izlječenja bolesnika oboljelog od zloćudne bolesti radikalnost postupka.

Radikalni kirurški zahvat podrazumijeva eksciziju primarnog tumora, s dostatno širokim rubom zdravog tkiva i uklanjanje regionalnih limfnih čvorova. Širina ekscizije primarnog tumora u prvom redu ovisi o organu nastanka, vrsti tumora i o putovima širenja.

Tako se tumori debelog crijeva uklanjaju sa zdravim rubom u duljini od 5 cm u longitudinalnom smjeru, a za bazocelularne karcinome kože dostatan je rub od samo 1 do 2 mm. Za sarkome, koji se šire duž mišića, potrebno je ukloniti cijelu mišićnu grupu.

Općenito, široka ekscizija podrazumijeva uklanjanje tumora i zdravoga tkiva u širini od 1 cm od najbližeg ruba tumora. Šira se ekscizija preporučuje kod tumora s povećanim rizikom za nastanak recidiva, kao i onih kod kojih ne postoji zadovoljavajuća dodatna terapija.

Na kraju valja reći da je potrebno postići maksimalnu radikalnost kirurškog zahvata, imajući pri tome na umu razinu rizika ponovne pojave raka, funkciju organa i estetičke učinke.

Opseg kirurškog zahvata zadan je i poznavanjem putova širenja pojedinih tumora.

Tako se limfadenektomija ili odstranjenje regionalnih limfnih čvorova radi i pri najmanjoj sumnji da su zahvaćeni tumorom. Regionalni limfni čvorovi prva su mjesta širenja tumora iz primarnog sijela i prediktori udaljenog rasapa. Uloga limfadenektomije nije samo u uklanjanju regionalnih presadnica, već i u planiranju adjuvantnog liječenja.

Korist limfadenektomije kod pozitivnih limfnih čvorova nedvojbena je, ali kod negativnih limfnih čvorova, s obzirom na poslijeoperacijski morbiditet, nije toliko jasna. Zato se razvijaju nove tehnike predviđanja zahvaćenosti regionalnih limfnih čvorova. Jedna od metoda zove se biopsija čvora stražara (sentinel node biopsy). Izvodi se tako da se u područje primarnog tumora uštrca radioaktivno označena tvar ili vitalna boja koja se specifično prenosi limfom. Nakon određenog vremena označeni se limfni čvor koji preferencijalno drenira područje tumora, ekscidira. Ako se u njemu pronađu tumorske stanice, napravi se kompletna regionalna limfadenektomija. Tehnika je vrlo korisna za otkrivanje aberantnih puteva dreniranja tumora i planiranja odgovarajućeg kirurškog zahvata.

Osim radikalnog kirurškog zahvata, katkad se primjenjuju i redukcijski kirurški zahvati kojima se tumor ne uklanja u cijelosti, nego se samo smanjuje njegova masa. To ima smisla samo kada postoje učinkovite dodatne metode liječenja kojima se može kontrolirati bolest.