Sarkom dijagnoza

Sarkomi mekih tkiva se dijagnosticiraju:

  • biopsijom,
  • imunohistološkom analizom: tkivo se testira na određenu interakciju antigena i antibody-a koja je svojstvena svakom određenom tipu sarkoma mekog tkiva,
  • genetskim testiranjem: testiraju se specifični kromosomi, da bi se otkrila abnormalnost koja je svojstvena sarkomu mekog tkiva.

Uzorci tkiva se uzimaju iz primarnog tumora, limfnih čvorova i ostalih suspektnih područja. Patolog pregledava tkivo pod mikroskopom, promatra stanice raka i mora saznati stadij. Stadij tumora ovisi o izgledu stanica (koliko su abnormalne), o brzini dijeljenja stanica, te o veličini samog tumora. Tumori uznapredovanog stadija obično rastu i šire se brže od tumora nižeg stadija.

Sarkomi mekog tkiva se teško dijagnosticiraju samo biopsijom, te je potrebno napraviti imuno histološku analizu kojom se može potvrditi da je došlo do translokacije gena. Biopsiju bi trebao raditi patolog koji ima iskustva u dijagnosticiranju sarkoma mekih tkiva.

Nakon što se utvrdi dijagnoza sarkoma mekog tkiva, moraju se učiniti daljnji pregledi kako bi se moglo provjeriti da li je došlo do širenja sarkoma u ostale dijelova tijela.