Rak pluća – ciljano biološko liječenje

Biološka terapija je relativno novi, ali izrazito učinkovit način liječenja raka. Sastoji se u primjeni antitijela ili tkz. malih molekula. Biološka terapija naziva se još i ciljanom terapijom zato jer ciljano uništava tumorsku stanicu, bez negativnog utjecaja na zdrave stanice. Stoga primjena bioloških lijekova nije povezana s nuspojavama karakterističnima za primjenu kemoterapije (gubitak kose, mučnina i povraćanje, smanjenje broja bijelih krvnih stanica).

Protutumorska antitijela (tkz. monoklonska antitijela) prepoznaju određene molekule koje se specifično nalaze na površini tumorske stanice. Takve se molekule nazivaju tumorskim biljezima. Vezivanjem antitijela na te molekule aktivira se imunološki sustav koji tumorsku stanicu sada prepoznaje kao nametnika i uništava.

Male molekule zbog svoje veličine ulaze direktno u tumorsku stanicu gdje ometaju unutarstanične molekule koje tumorsku stanicu potiču na rast i širenje na udaljena mjesta u tijelu (metastaziranje).

Danas se za liječenje raka pluća ne- malih stanica primjenjuju monoklonska antitijela i male molekule.

Angiogeneza je proces stvaranja novih krvnih žila. Taj je proces važan za rast zloćudnih tumora osobito nakon što dosegnu veličinu od 1-2 mm u promjeru jer tada, da bi dalje rasli, moraju uspostaviti vlastiti krvotok. Naime, nakupine tumorskih stanica u početku koriste hranu i kisik iz okolnog tkiva. Kada tumor poraste na veličinu od 1-2 mm, prehrana iz okoline mu je nedostatna, pa on počinje proizvoditi tzv. angiogene signale- kemijske tvari koje ”tjeraju” okolne krvne žile da puštaju svoje izdanke prema tumoru. Kada ti izdanci krvnih žila dođu do tumorskih stanica, kroz njih je tumoru osigurana doprema kisika i hranjivih tvari, pa tumor može dalje rasti i razvijati se. Kroz mrežu tumorskih krvnih žila koje su povezane s ostatkom cirkulacije može doći i do rasađivanja tumorskih stanica na udaljena područja u tijelu (metastaziranje).

Rasvjetljavanje procesa tumorske angiogeneze omogućilo je znanstvenicima da stvore monoklonsko antitijelo koje blokira učinak angiogenih signala koje luči tumor. Na taj se način onemogućava opskrba tumora kisikom i hranjivim tvarima, a time i njegov rast. Zbog toga primjena monoklonskog antitijela koje blokira angiogenezu u kombinaciji s kemoterapijom značajno povećava odgovor tumora na liječenje i usporava napredovanje bolesti.

EGFR je kratica od engleskog imena za receptor epidermalnog faktora rasta (eng. epidermal growth factor receptor). Receptor za epidermalni faktor rasta se nalazi na površini mnogih tumorskih stanica. Njegova aktivacija potiče rast i razmnožavanje tumorske stanice. Posljedica toga je rast tumora i sklonost širenju u udaljena područja što nazivamo metastaziranjem.

Povećana koncentracija receptora za epidermalni faktor rasta uočena je u mnogih tumora, uključujući i rak pluća. Rasvjetljavanje uloge receptora za epidermalni faktor rasta dovelo je do stvaranja lijekova koji blokiraju njegovu aktivnost. Time se sprječava rast i razmnožavanje tumorske stanice. Neki od lijekova koji blokiraju učinak epidermalnog faktora rasta spadaju u skupinu monoklonskih antitijela, dok drugi predstavljaju tkz. male molekule. Monoklonska antitijela se vezuju na dio receptora za epidermalni faktor rasta koji se nalazi na površini stanice.

Male molekule ulaze u tumorsku stanicu i blokiraju aktivnost dijela receptora za EGFR koji je smješten unutar stanice. Za razliku od monoklonskih antitijela koja se primjenjuju u infuziji, male molekule dolaze u obliku tableta. Time je bolesniku omogućeno da terapiju uzima u kućnom okruženju. Primjena malih molekula donijela je značajan napredak u liječenju bolesnika s rakom pluća ne- malih stanica.

Određivanje tipa receptora (tkz divlji ili mutirani tip) za epidermalni faktor rasta iz uzorka tkiva tumora omogućit će da se odaberu opravo oni bolesnici kod kojih će primjena lijekova koji blokiraju EGFR imati najbolji učinak. Kod njih će lijekovi koji blokiraju EGFR, a ne kemoterapija, činiti osnovu liječenja.

Testovi za određivanje tipa receptora za epidermalni faktor rasta u Zapadnoj Evropi već su ušli u rutinsku primjenu, a očekuje se da će uskoro biti dostupni i kod nas.