Rak jajnika – dijagnoza

Kod sumnje na rak jajnika inicijalno se preporučaju radiološke pretrage kao što su kompjuterizirana tomografija (CT) i magnetska rezonanca (NMR). Korisne informacije može dati i ultrazvučni pregled jajnika. Iako su sve ove pretrage nedovoljne za postavljanje definitivne dijagnoze, mogu pružiti uvid u lokalizaciju i stupanj proširenosti sumnjive mase u maloj zdjelici. Također, njima se može uočiti prisutnost ascitesa, zahvaćenost stijenki crijeva te drugi indirektni znakovi koji upućuju na malignu bolest.

U novije vrijeme ističe se važnost pozitronske emisijske tomografije (PET), no ova metoda nije pokazala prednost pred CT-om prilikom detekcije tumora manjih od 1 cm.

Određivanje markera CA-125 u krvi žena kod kojih se sumnja na rak jajnika preporuča se napraviti prije operacije. Povišene vrijednosti CA-125 (iznad 65 U/mL) prisutne su u oko 80% žena s rakom jajnika. Međutim, test nije dovoljno specifičan niti osjetljiv da bi omogućio postavljanje dijagnoze već služi prvenstveno kako bi se vrijednosti prije operacije mogle uspoređivati s vrijednostima nakon operacije i tako pratiti uspjeh liječenja.

Definitivna dijagnoza raka jajnika postavlja se nakon kirurškog zahvata koji se naziva eksploratorna laparotomija. Njome se pregledava tkivo jajnika, okolni limfni čvorovi i ostali trbušni organi. Uzorci tkiva i tekućine iz trbušne šupljine šalju se na analizu. Ako histološka i citološka analiza za vrijeme operacije pokažu da se radi o malignom procesu, kirurg će u istoj operaciji pokušati odstaniti što je moguće više zahvaćenog tkiva. To je ključno zbog toga jer prognoza bolesnice s rakom jajnika u velikoj mjeri ovisi o veličini zaostale tumorske mase nakon operacije. U većini slučajeva, odstranjuje se maternica, oba jajnika i jajovoda te drugi organi ili dijelovi organa zahavćeni bolešću.

Za procjenu općeg stanja bolesnice rade se uobičajne fizikalne pretrage te analiza kompletne krvne slike i biokemijska analiza krvi.

Za vrijeme operacije je vrlo važno odrediti stupanj proširenosti i lokaciju tumorske mase radi određivanja stadija bolesti (eng. staging). O stadiju bolesti ovisi daljnje liječenje i prognoza. Ukratko, stadiji I i II smatraju se ranim rakom, dok stadij III i IV nazivamo uznapredovalim rakom jajnika. Kod uznapredovalog stadija, rak je proširen izvan područja male zdjelice, zahvaća trbušne organe i lokalne limfne čvorove, a kod stadija IV i udaljene organe poput jetre ili pluća. Kod uznapredovalog raka jajnika, nakon operacije liječenje se nastavlja primjenom kemoterapije, odnosno kemoterapije i biološke terapije.

Rak jajnika – stadiji

Za vrijeme operacije je vrlo važno odrediti stupanj proširenosti i lokaciju tumorske mase radi određivanja stadija bolesti (eng. staging). O stadiju bolesti ovisi daljnje liječenje i prognoza.

Stadiji I i II smatraju se ranim rakom, dok stadij III i IV nazivamo uznapredovalim rakom jajnika.

Kod uznapredovalog stadija, rak je proširen izvan područja male zdjelice, zahvaća trbušne organe i lokalne limfne čvorove, a kod stadija IV i udaljene organe poput jetre ili pluća.

Kod uznapredovalog raka jajnika, nakon operacije liječenje se nastavlja primjenom kemoterapije, odnosno kemoterapije i biološke terapije.