Rak gušterače – kemoterapija

Kemoterapija je primjena lijekova koji uništavaju tumorske stanice. Ti se lijekovi nazivaju citostatici. Mogu se primjenjivati peroralnim putem (u obliku tableta) ili intravenskim putem (kao injekcija u venu ili infuzija).

Kemoterapija je sistemska terapija jer lijekovi ulaze u krvotok, putuju tijelom te uništavaju i stanice raka izvan gušterače. Kemoterapija raka gušterače provodi se primjenom jednog ili više citostatika u kombinaciji, čime se pojačava učinak na tumorske stanice. Terapija se primjenjuje u “ciklusima” koji se ponavljaju u redovitim razmacima. Budući da kemoterapija osim na tumorske stanice djeluje i na zdrave stanice, njena primjena može biti povezana s razvojem neželjenih učinaka (nuspojava).

Unatoč postoperativnoj primjeni kemoterapije, rak gušterače obično vrlo brzo nastavlja svoj rast, što zahtjeva promjenu citostatika. Očekuje se da će dodatak bioloških lijekova koji utječu na stvaranje krvnih žila u tumoru kemoterapiji donijeti napredak u liječenju ove opake bolesti. Istraživanja koja to trebaju potvrditi još su u tijeku.

Peroralna kemoterapija

Peroralna kemoterapija je izraz koji označava primjenu citostatika u obliku tablete ili kapsule koju treba progutati s vodom (latinski per os znači “na usta”).

Peroralnu kemoterapiju moguće je provoditi kod kuće, u krugu obitelji. Na taj se način izbjegavaju putovanje i boravak u bolnici, nelagoda i bol koji prate primjenu citostatika kroz venu kao i moguće komplikacije (infekcija, tromboza…).

Bolesnik na peroralnoj kemoterapiji mora kod kuće redovito piti citostatik prema uputama koje je dobio od svog liječnika.