Kirurško liječenje raka bubrega

Kirurško liječenje je najčešća metoda liječenja raka bubrega, pogotovo u ranim stadijima bolesti kada ova metoda pruža objektivnu šansu za izlječenje.

Ovisno o stupnju proširenosti bolesti, kirurškim se putem može odstraniti samo tumorom zahvaćeni dio bubrega, cijeli bubreg ili se provodi tkz. radikalna nefrektomija. Tim se zahvatom odstranjuju bubreg, nadbubrežna žlijezda, okolno masno tkivo i limfni čvorovi. Bolesnik može živjeti samo s jednim funkcionalnim bubregom ili čak samo s dijelom jednog bubrega bez većih smetnji. Ukoliko, međutim, postoji potreba za odstranjivanjem oba bubrega ili odstranjivanjem jedinog funkcionalnog bubrega, bolesnik će nakon operacije morati na kroničnu dijalizu ili transplantaciju bubrega.

Arterijska embolizacija 

Arterijska embolizacija  je zahvat koji se provodi kada nije moguće odstraniti bubreg ili njegov dio, a potrebno je smanjiti veličinu tumora. Takav je zahvat uglavnom potreban ako bolesnik ima smetnje koje su nastale kao posljedica veličine tumora. Zahvat se provodi tako da se u arteriju koja dovodi krv u zahvaćeni bubreg uštrcava posebna spužvasta tvar koja na kraju zatvori krvnu žilu i time onemogući dotok krvi u zahvaćeni bubreg. Bez dotoka kisika i hranjivih tvari, tumor odumire.

Rak bubrega je slabo osjetljiv na zračenje, a kemoterapija, koja se primjenjivala sve do otkrića ciljanih bioloških lijekova, imala je ograničenu učinkovitost. Danas su standard liječenja raka bubrega ciljani biološki lijekovi. Prije njih, jedina učinkovita terapija za rak bubrega je bila primjena imunoterapije koja je u određenog broja bolesnika davala dobre i dugotrajne rezultate. Međutim, toksičnost imunoterapije ograničavala je njenu primjenu na relativno mali broj bolesnika.