Opći savjeti za pacijente koji se liječe radioterapijom:

  • Većina ljudi može se za vrijeme liječenja neometano baviti svojim svakodnevnim aktivnostima. Međutim, nužno je osigurati si dovoljno vremena za odmor, posebice san. Liječenje zračenjem ili kemoterapija crpe iz vašeg tijela puno energije koju morate nadoknaditi.
  • Za vrijeme liječenja možete se bez zapreka družiti s ljudima. Vaše tijelo ne sadrži radioaktivne supstance. Vi niste opasni za okolinu, pa čak niti pri intimnom kontaktu.
  • Pripazite na kvalitetnu prehranu. Pazite da unosite raznovrsnu hranu i dovoljno tekućine. Redovito kontrolirajte svoju tjelesnu težinu i ne dopustite da smršavite za vrijeme liječenja. Ako imate poteškoća s apetitom ili smetnje pri gutanju, obratite se svom onkologu za savjet. Unos alkohola zabranjen je za vrijeme liječenja.
  • Ne perite, ne brišite oznake na koži dok cijelo liječenje nije završeno. Ako nacrtane oznake počnu blijedjeti ili se brisati, upozorite radiološkog inženjera pri sljedećem dolasku na terapiju. Nikad ne pokušavajte sami crtati, osim ako niste uvjereni da bi se u protivnom do sljedeće terapije crte u potpunosti izbrisale. Ako ste sami crtali, upozorite na to prije sljedeće terapije.
  • Izbjegavajte nošenje uske i krute odjeće koja steže preko zračenog područja. Budući da se boja oznaka na koži neumitno briše i ostavlja tragove na odjeći, preporuča se nositi staru, široku, mekanu odjeću u kojoj ćete se osjećati ugodno, a možete ju eventualno odbaciti nakon završetka liječenja.

Budite naročito nježni prema koži u zračenom području:

  • nosite mekanu pamučnu odjeću,
  • ne trljajte niti ne češite kožu,
  • ne upotrebljavajte sapune, deodoranse, lijekove, parfeme, kozmetičke ili druge preparate bez odobrenja liječnika,
  • nikada ne pristupajte terapiji ako vam je koža zračenog područja masna od kreme ili pudera; koža prije zračenja mora biti očišćena od svih sredstava,
  • ne izlažite područje kože koje se zrači ekstremnoj vrućini ili hladnoći (električni pokrivači, oblozi s ledom i sl.); čak i vruća voda može vas povrijediti,
  • upotrebljavajte isključivo električni aparat za brijanje ako zračite područje vrata,
  • zaštitite zračenu kožu od sunca, najbolje odjećom ili, ako to nije moguće, nanošenjem kreme protiv sunca sa zaštitnim faktorom od 15 na više.

Pazite da liječniku prije početka terapije zračenjem kažete koje sve lijekove uzimate. Isto tako, za vrijeme liječenja, ako morate započeti uzimati koji lijek, o tome svakako obavijestite svog radioterapeuta.

Ako imate bilo kakva pitanja, trebate savjet ili pomoć, obratite se liječniku na radioterapiji, najbolje onom koji je i planirao vašu terapiju i kontrolira vas.

Ne slušajte “dobronamjerne” savjete koji vam često mogu naškoditi; vaš doktor, radiološki tehničar ili medicinska sestra koja radi na odjelu gdje se liječite, mogu vam jedini dati kvalitetan i pouzdan savjet o vašem liječenju.

Posebni, specifični savjeti za zračenje pojedinih regija tijela, koje bolesnik dobiva u razgovoru s liječnikom i osobljem prije i za vrijeme terapije zračenjem

Potrebno je posvetiti posebnu pažnju higijeni usne šupljine. Prije početka liječenja treba posjetiti stomatologa i popraviti, odnosno ukloniti pokvarene zube. Za pranje zuba (koje je obvezno nakon svakog jela) treba koristiti mekane četkice i blage paste, a ako i to smeta, onda zube treba trljati gazom omotanom na prst ili štapić. Usnu šupljinu treba ispirati 4 – 6 puta dnevno čajem od kadulje (žalfija) ili otopinom čajne žlice sode bikarbone i 1/2 čajne žlice soli u litri prokuhane vode. Treba uzimati dovoljno tekućine. Alkohol i vruća, kisela ili jako začinjena hrana zabranjeni su, kao i pušenje.
I ovdje vrijede pravila o higijeni usne šupljine i kože. Iznimno je važno dnevno unositi dovoljnu količinu tekućine. Hrana koju bolesnik jede ne smije biti kruta, vrela niti jako začinjena. Ne smije se pušiti, a treba izbjegavati zadimljene ili prašne prostore. Ne smiju se piti alkoholna pića. Kožu je dobro prati samo čistom vodom, a u slučaju peckanja ili osjećaja oticanja (dojke) dopušteni su oblozi od mlake vode. Treba nositi pamučni prsluk koji podiže dojke, ali ih ne steže. Kreme se smiju upotrebljavati tek po savjetu liječnika.
Posebnu pažnju valja obratiti ishrani. Uputno je jesti lakše probavljivu hranu, bez suvišnih masnoća i začina, piti puno tekućine (čaj, sokovi), ali pretežito između obroka. Treba paziti da se izbjegava hranu koja izaziva grčeve ili napuhava, poput graha, kupusa, cvjetače. Također treba izbjegavati hranu s puno vlakana (pšenične klice, kukuruzne pahuljice), ili onu koja pojačava rad crijeva (npr. kruške, breskve, grožđe, kupus, ponekad mlijeko i mliječni proizvodi), posebno nakon dva do tri tjedna liječenja. Treba održavati redovitu higijenu kože i spolovila, paziti na mokrenje i stolicu. O svim neugodnostima dobro je odmah se posavjetovati s liječnikom.

Prehrana

Da se izbjegne proljev, treba izbjegavati integralni kruh sa sjemenkama, masnoće, kupus, grah, sirovo voće i povrće, slatkiše te mlijeko, vrhnje, kavu i jake začine. Hrana treba biti raznolika, a obroci hranjivi. Treba jesti češće manje obroke, kuhano nemasno meso, ribu, kuhano povrće, krumpir, rižu, tijesto, bijeli kruh, štapiće, kompot, banane, svježi sir, jogurt i sl. Ako se javi proljev, najbolji su tekuća dijeta (nemasne juhe, čajevi) i dvopek. Nakon završetka zračenja treba se pridržavati dijetalne ishrane još tjedan, dva, a potom postupno prijeći na normalnu prehranu. Da se izbjegne nadražaj mokraćnog mjehura, treba piti puno tekućine, najbolje čaj i negaziranu mineralnu vodu. Kavu izbjegavati.