Ne-Hodgkinov limfom – ciljano biološko liječenje

Svako liječenje, a pogotovo onkološko se pokušava provesti na način da bude što učinkovitije, što selektivnije i što je manje moguće toksično. Dobro poznavanje biologije i funkcioniranja tumorskih stanica omogućava ciljano djelovanje terapije na određena mjesta u procesu rasta, razvoja i širenja tumora. Biološka terapija znači primjenu lijekova koji mogu normalizirati, modificirati ili potpomoći biološke procese.

Biološka terapija je relativno novi, ali izrazito učinkovit način liječenja raka. Sastoji se u primjeni antitijela. Biološka terapija naziva se još i ciljanom terapijom zato jer ciljano uništava tumorsku stanicu, bez negativnog utjecaja na zdrave stanice. Stoga primjena bioloških lijekova nije povezana s nuspojavama karakterističnima za primjenu kemoterapije (gubitak kose, mučnina i povraćanje, smanjenje broja bijelih krvnih stanica).

Biološka terapija znači primjenu lijekova koji mogu normalizirati, modificirati ili potpomoći biološke procese. U širem smislu riječi, utječu na imunološki sustav i njegove funkcije.

Interferoni

Interferoni utječu na široki spektar bioloških procesa. Među ostalim, usporavaju proliferaciju određenih stanica i modificiraju imunološke procese. Mehanizam njihovog djelovanja nije još u potpunosti poznat. Pokušaji liječenja agresivnih limfoma interferonima su bili razočaravajući. Općenito, liječenje interferonima nije pokazalo nikakvu prednost u odnosu na uobičajeno liječenje . Liječenje indolentnih limfoma se pokazalo nešto uspješnijim.

Nova metoda je primjena ciljanih bioloških lijekova koja je u pogledu preživljavanja pokazala iznimne rezultate. Istraživači su kao lijek razvili protutijela koja se ciljano vežu za specijalne bjelančevine, antigene, koji se nalaze na površini bolesnih stanica. Protutijela na taj način uništavaju bolesne stanice.

CD 20 pozitivni Ne-Hodgkinov limfom

Otprilike 90% svih ne-Hodgkinovih limfoma su B stanični limfomi, dakle, sastoje se od B zloćudnih stanica. Idealni protutumorski lijek bi ih trebao prepoznavati i uništavati. Većina B limfocita , ne samo zloćudnih, nosi specifični biljeg (bjelančevinu) na staničnoj površini, tzv. CD20 antigen. To je mjesto na koje se mogu vezati antitijela, što je otvorilo nove terapijske mogućnosti. Stvorena su protutijela (lijekovi) čije vezivanje na CD20 antigen uništava antigen ili stanicu na čijoj se površini nalazi. To vezivanje pokreće imunološke mehanizme koji dovode do uništenja limfocita s izraženim CD 20 antigenom.

Najbolji rezultati obično se postižu zajedničkom primjenom kemoterapije i ciljane terapije. Rezultat liječenja ciljanom terapijom jest povećan udio u izlječenju te povećani broj preživjelih bolesnika,a  bez značajnijeg porasta pratećih nuspojava.

Nove terapije koje se proučavaju uključuju monoklonalna protutijela konjugirana s otrovom, zapravo protutijela (imunoglobulini) koja sadrže otrovne tvari kao što su radioaktivni spojevi ili biljne bjelančevine zvane ricini, koje su na njih pričvršćene. Ta posebno načinjena protutijela pričvrste se specifično na stanice limfoma i otpuštaju otrovnu tvar koja ubija limfomske stanice. Radioimunokonjugati su skupina lijekova, koji su stvoreni spajanjem antitijela i radionuklida. Terapija s takvim lijekovima, radioimunoterapija, se zasniva na dovođenju visokih koncentracija zračenja u tkiva na točno određena mjesta (u ovom slučaju maligne stanice) posredstvom antitijela.