Kako nastaje ne-Hodgkinov limfom

Uzrok nastanka većine limfoma je nepoznat. Neposredni događaji koji promijene normalnu stanicu u zloćudnu nisu još potpuno razumljivi, ali su geni uključeni u stanični razvoj, rast i smrt odgovorni za taj proces promjene. U stanicama normalno postoji ravnoteža između rasta i smrti. Promjene gena koji reguliraju te procese dovode do gubitka nadzora nad staničnom diobom te dolazi do nekontroliranog umnažanja biološki promijenjenih stanica.

Svaka promjena na genima ne uzrokuje odmah nastanak raka. To je višestupanjski proces i smatra se da je za nastanak tumora potrebno 6-7 takvih neovisnih događaja.

Čimbenici rizika za razvoj ne-Hodgkinovog limfoma su: veća izloženost nekim vrstama kemikalija, genetski nasljedni poremećaji, određene virusne infekcije (HIV,EBV,HCV), transfuzije krvi, dugotrajna oslabljena obrambena sposobnost organizma, višestruki autoimuni poremećaji i bakterijske infekcije (Helicobacter pilori).

Rijetka vrsta ne-Hodgkinova limfoma koji brzo napreduje povezana je s infekcijom s HTLV1 (ljudski limfotropni virus T stanica tipa 1), retrovirusa sličnog po funkciji virusu humanog imunodeficita (HIV) koji uzrokuje AIDS. Ne-Hodgkinov limfom može biti i komplikacija AIDSa, kojem se pripisuju neki novi slučajevi.