Karcinom prostate – stadiji

Stadijevanje raka odnosi se na utvrđivanje opsega bolesti, odnosno utvrđivanje je li se bolest proširila izvan organa u kojem je nastala i, ako jest, u koje organe i u kojoj mjeri. Nakon postavljanja dijagnoze raka koji je verificiran biopsijom, potrebno je provesti dodatne dijagnostičke testove kako bi se utvrdio stadij bolesti.

Scintigrafijom kostiju (snimanje kostiju uz pomoć radionuklida koji se ubrizgan u krv nakuplja u kostima) može se utvrditi postojanje bolesti u kostima. Mjesta nakupljanja radionuklida sumnjiva su na tumorsko širenje. Ovaj test se obično provodi kod muškaraca s karcinomom prostate koji imaju bol u kostima ili lomove kostiju ili koji imaju nalaz biopsije i visoke vrijednost PSA (> 10-20 ng / ml) koji upućuju na uznapredovalu ili agresivniju bolest.

Rendgenska snimka pluća koristiti se za otkrivanje presadnica u pluća. Ultrazvučni pregled trbuha koristiti se za otkrivanje mokraćne blokade na razini bubrega te za procjenu mokraćnog mjehura i opstrukcije mokraćnih kanala zbog povećanja prostate. Analizira se debljina stjenke mokraćnog mjehura kao i količina urina preostalog u mjehuru nakon pokušaja mokrenja.

Osim toga, CT (koaksijalna tomografija) i MR (magnetska rezonancija) mogu utvrditi je li se rak proširio na susjedna tkiva ili organe poput mokraćnog mjehura ili rektuma ili na druge dijelove tijela kao što su jetra ili pluća. Novija metoda snimanja tijela „PET scan“ ponekad može pomoći da se otkriju skrivene lokacije raka koji se proširio na različita područja tijela.

Cistoskopija se obično izvodi u odabranim situacijama. Tanka, fleksibilna cijevi s malom kamerom na vrhu uvodi se kroz mokraćnu cijev (uretru) do mokraćnog mjehura. Kamera prenosi slika na monitor pri čemu se gleda je li se  rak proširio na uretru i mokraćni mjehur, a istodobno se može pod kontrolom oka učiniti i biopsija ih organa.

Liječnička sumnja da se radi o raku prostate temelji se prvenstveno na rezultatima biopsije prostate i nalazima slikovnih dijagnostičkih pretraga. Kod stadijevanja raka liječnici se koriste brojkama i slovima da bi označili koliko je tumor velik u organu u kojem je nastao, na koliki broj lokalnih limfnih čvorova se proširio, odnosno je li  se proširio u susjedne i u udaljene organe ili ne. Stadijevanje raka prostate, dakle, pomaže predvidjeti očekivani tijek bolesti i utvrditi izbor liječenja.

Stadij Promjene
IA Rak se ne može detektirati digitorektalnim pregledom, a nema dokaza da se proširio izvan prostate. Ovakav nalaz slučajno se nađe nakon operacije povećane prostate.
IIB Tumor je veći  nego u fazi I i može se napipati kod digitorektalnog pregleda.  Nema dokaza da se rak proširio izvan prostate. Ovakav nalaz obično se utvrdi biopsijom prostate kad muškaraca s povišenom razinom PSA.
IIIB Rak je probio kapsulu prostate.
IVD Rak se proširio na limfne čvorove ili druge organe.

Većina liječnika trenutno za stadijevanje raka prostate koriste TNM klasifikaciju iz 2002 g. (T=tumor, N=čvor ili nodus, M=metastaze ili presadnice). Ova klasifikacija temelji se na kombinaciji tri kriterija: veličina i opseg primarnog tumora (T), zahvaćenost limfnih čvorova rakom (N ), te prisutnost ili odsutnost presadnica ili metastaza raka u udaljene organe (M ).

Stadij Evaluacija primarnog tumora (“T”)
TX Primarni tumor nije detektirat.
T0 Tumor se ne može dokazati.
T1 Tumor je prisutan, ali se ne može otkriti klinički ili slikovno.
T1a Tumor je slučajno pronađen u manje od 5% tkiva prostate nakon resekcije iz drugih razloga.
T1b Tumor je slučajno pronađen u više od 5% tkiva resecirane prostate.
T1c Tumor je nađen biopsijom širokom iglom koja je učinjena zbog povišene razine PSA u serumu.
T2 Tumor se može napipati digitorektalnim pregledom, ali se nije proširio izvan prostate.
T2a Tumor se nalazi u polovici ili manje od polovice jednog od dva režna prostate.
T2b Tumor se nalazi u više od polovice jednog režnja prostate.
T2c Tumor se nalazi u oba režnja prostate.
T3 Tumor se proširio kroz kapsulu prostate (ako je u kapsuli prostate, to je još uvijek T2).
T3a Tumor se proširio kroz kapsulu na jednoj ili na obje strane.
T3b Tumor je zahvatio jedan ili oba sjemena mjehurića.
T4 Tumor se proširo na druge obližnje strukture.

Treba naglasiti da oznaka “T2c” podrazumijeva tumor koji je pipljiv u oba režnja prostate. Tumori koji se utvrde biopsijom u oba režnja prostate, ali koji nisu opipljivi bilateralno ne smiju se kategorizirati kao T2c.

Stadij Procjena regionalnih limfnih čvorova (“N”)
NX Regionalni limfni čvorovi nisu procjenjeni.
N0 Regionalni limfni čvorovi nisu zahvaćeni tumorom.
N1 Regionalne limfni čvorovi su zahvaćeni tumorom.

 

Stadij Procjena udaljenih metastaza (“M”)
MX Udaljene metastaze nisu procjenjene.
M0 Nema udaljenih metastaza.
M1 Udaljene metastaze su prisutne.
M1a Rak prostate se proširio i na limfne čvorove izvan regionalnih.
M1b Rak se proširio na kosti.
M1c Rak se proširio na druge organe (bez obzira na zahvaćenost kostiju).