Vrste ciljanih terapija

Ciljane terapije obećavaju da značajno poboljšaju preživljenje pacijenata kod onih tumora kod kojih je otkrivena molekularna abnormalnost, koja se kontrolira uz pomoć specifičnih inhibitora.

  • Hormonske terapije usporavaju ili zaustavljaju rast hormonsko-osjetljivih tumora, te trebaju određen hormon za rast. Ovakve terapije djeluju na način da zaustavljaju proizvodnju određenih hormona u organizmu.
  • Signalno pretvaranje inhibitora zaustavlja aktivnosti molekula koje sudjeluju u signalnom pretvaranju, procesu u kojem stanice reagiraju na signale iz svoje okoline. Tokom ovakvog procesa, kada stanica zaprimi određeni signal, on se prenosi kroz više biokemijskih reakcija sve dok se ne proizvede potreban odgovor.
  • Modulatori gena mijenjaju funkciju proteina koji igraju važnu ulogu u kontroli gena.
  • Induciranje apoptoze izlaže stanice raka procesu kontrolirane smrti stanica nazvane apoptoza. Ovo je metoda koju tijelo koristi kako bi se riješilo nepotrebnih ili abnormalnih stanica.
  • Angiogeneza zaustavlja rast novih krvnih žila do tumora (proces nazvan tumorna angiogeneza). Opskrba krvlju je važna za rast tumora zato što krv donosi kisik i hranjive tvari potrebne za kontinuirani rast tumora.
  • Imunoterapije

Cijepiva za rak i genske terapije katkad se smatraju ciljanim terapijama zbog toga što zaustavljaju rast specifičnih stanica tumora.

humano  monoklonsko  protutijelo  koje  cilja na VEGF protein kojeg proizvode tumorske stanice da bi privukle krvne žile koje dopremaju tumoru hranu za njegov rast. Bevacizumab se veže za VEGF, čime se blokira signal za stvaranje novih krvnih žila. Kada se koristi sa konvencionalnom kemoterapijom  za  karcinom  debelog crijeva, pluća, dojke i bubrega pokazuju  povoljan  učinak  i  produljenje preživljenja. Koristi se i u liječenju glioblastoma.
proteasomski inhibitor. Njegovi  višestruki  mehanizmi  djelovanja  pokazali  su  se  visoko  učinkovitima  u napadanju stanica mijeloma što dovodi do brzog smanjenja razine paraproteina. Koristi se u liječenju progresivnog multipli mijeloma u kombinaciji s drugim lijekovima (steroidi, kemoterapija). U Hrvatskoj je odobreno 4 ciklusa liječenja te, u slučaju povoljnog učinka, odobrava se primjena još 4 ciklusa terapije. Nastavak liječenja moguć je isključivo kod pozitivnog tumorskog odgovora na provedeno liječenje (kompletna remisija, parcijalna remisija ili stabilna bolest).
u liječenju odraslih bolesnika s kroničnom mijeloičnom leukemijom s pozitivnim Philadelphia kromosomom (Ph+ KML) u kroničnoj fazi, ubrzanoj fazi i blastičnoj fazi koji su prethodno liječeni s jednim ili više inhibitora tirozin kinaze te u kojih se imatinib, nilotinib i dasatinib ne smatraju prikladnim opcijama liječenja.
monoklonsko protutijelo protiv EGFR proteina (epidermal growth factor receptor) koji je u velikoj mjeri izražen na nekim tumorskim stanicama i pomaže im da se dijele i rastu. Erbitux blokira aktivaciju EGFR. Koristi se u liječenju nekih uznapredovalih vrsta karcinoma debelog crijeva kao i za neke vrste raka glave i vrata, u kombinaciji sa kemoterapijom, gdje se produljuje duljina odgovora i preživljenje.
djeluje blokirajući BRAF, bjelančevinu koja sudjeluje u poticanju diobe stanica. Koristi se kao monoterapija ili u kombinaciji s trametinibom indiciran je u liječenju odraslih bolesnika s inoperabilnim ili metastatskim melanomom s BRAF V600 mutacijom.
ubraja se u grupu lijekova “inhibitori protein kinaze”, koristi se u liječenju leukemije u odraslih bolesnika s kroničnom mijeloičnom leukemijom (KML) i u odraslih bolesnika akutnom limfoblastičnom leukemijom (ALL) s pozitivnim Philadelphia kromosomom (Ph+) i limfoidnom blastnom KML u kojih prethodno liječenje nije dovelo do poboljšanja.
veže  se  za  receptor  za  epidermalni  čimbenik  rasta i koristi u  liječenju  karcinoma  pluća.
Za liječenje bolesnika s uznapredovalim karcinomom bubrežnih stanica u kojih je bolest napredovala ili nakon liječenja lijekovima koji ciljano djeluju protiv čimbenika rasta vaskularnog endotela (VEGF-ciljana terapija).
Liječenje lokalno uznapredovalog ili metastatskog raka pluća ne-malih stanica s aktivirajućom mutacijom tirozin kinaze receptora za epidermalni faktor rasta (EGFR-TK).
inhibira  fuzijski  protein  tzv.  BCR-abl  molekulu  (Philadelphia  kromosom)  u  kroničnoj  mijeloičnoj  leukemiji  i postiže dugotrajne periode bez bolesti ili sa stabilnom bolešću. Isti lijek se koristi i u  liječenju  GIST-a,  gdje  se  pak  veže  za  jedan transmembranski  protein  c-KIT,  zbog  čega  u  80%  takvih  bolesnika  postiže  stacionarno  stanje  bolesti  ili  regresiju  veličine  tumora.
sadrži  antivirusnu  djelatnu  tvar  interferon  alfa-2a  sličnu  prirodnoj  tvari  koju  tijelo  stvara  radi  zaštite  od  virusnih  infekcija,  tumora  i  stranih  tvari  koje  mogu  napasti  tijelo.  Jedanput  kada  Roferon-A  otkrije i napadne stranu tvar, on je mijenja tako što usporava, blokira ili mijenja njen rast ili funkciju. Koristi se u liječenju zloćudnih tumora krvi (T-stanični kožni limfom, leukemija vlasastih stanica, kronična mijeloična leukemija), karcinoma bubrežnih stanica, Kaposijevog sarkoma, folikularnog ne-Hodgkinovog limfoma, malignog melanoma.
humano monoklonsko protutijelo, ne veže se za stanice raka, već za CTLA-4, antigen nađen na regulatornim i citotoksičnim T stanicama. Djeluje na dva načina. Snižava broj Treg stanica čija je uloga kočenje imunološkog sustava, omogućavajući mu tako borbu s rakom. Isto tako se veže i za citotoksične T stanice, potičući ih u činu ubijanja tumorske stanice. Koristi se u liječenju uznapredovalog (neresektabilnog ili metastatskog) melanoma u odraslih bolesnika.
Liječenje akutne limfoblastične leukemije (ALL) u pedijatrijskih bolesnika kod kojih je bolest u relapsu ili je refraktorna nakon najmanje dva prethodna liječenje i kod kojih nema druge mogućnosti liječenja koje bi dovelo do trajnijeg odgovora.
se koristi u liječenju karcinoma dojke koje imaju pozitivnu izraženost HER2-molekule, a nakon što je korišten trastuzumab.
imunomodulatoni lijek, što znači da djeluje na način da modificira imunološki sustav. Koristi se za liječenje bolesnika s prethodno neliječenim multiplim mijelomom koji nisu prikladni za transplantaciju, te oni koji su prethodno primili barem jednu liniju liječenja.
humano  monoklonsko  protutijelo  protiv EGFR proteina (epidermal growth factor receptor) koji je u velikoj mjeri izražen na nekim tumorskim stanicama i pomaže im da se dijele i rastu. Koristi se u liječenju nekih vrsta uznapredovalog karcinoma debelog crijeva.
inhibitor protein kinaze, sprječava aktivnost proteina koji su uključeni u rast i širenje stanica raka. Koristi se u liječenju bolesnika s uznapredovalim i metastatskim karcinomom bubrega i određenih oblika sarkoma mekih tkiva.
Za mobilizaciju matičnih stanica u  bolesnika s limfomima i multiplim mijelomom u kojih se nije uspjelo konvencionalnim načinom mobilizacije sakupiti dovoljan broj matičnih stanica za transplantaciju.
monoklonalno antitijelo protiv CD20 antigena, nađenog na B stanicama. Djeluje na način tako što označi stanicu kako bi ju imunološki sustav mogao napasti. Koristi za tretman B-staničnog non-Hodgkinovog limfoma, kronične limfocitne leukemije (CLL) i nekih drugih bolesti.
multikinazi inhibitor, dokazanog učinka u 1. liniji liječenja hepatocelularnog   karcinoma   odnosno   u   drugoj   liniji   metastatskog   karcinoma   bubrega.
registriran  i  korišten  za  liječenje  uznapredovalog  karcinoma  bubrega  tipa  svijetlih  stanica,  a  ima  djelovanje  na  angiogenezu  i  tirozin-kinaze  (nekoliko  njih).
koristi se u liječenju uznapredovalog karcinomom bubrežnih stanica i limfoma plaštenih stanica.
inhibitor angiogeneze, koristi se u liječenju multiplog mijeloma kod bolesnika koji ne reagiraju na standardnu terapiju.
monoklonsko protutijelo usmjereno protiv HER 2 proteina. Velika količina ovog proteina prisutna je na tumorskim stanicama nekih vrsta raka. Kad se HER 2 aktivira, pomaže rastu tumorske stanice. Trastuzumab sprječava da ovi proteini postanu aktivni. Koristi se za liječenje karcinoma dojke i želuca kod kojih se mogu naći velike količine ovog proteina.
djeluje na proteine koje stvara promijenjeni gen (mutacija BRAF V600) te usporava ili zaustavlja napredovanje raka. Koristi se u liječenju neoperabilnog ili metastatskog melanoma s pozitivnom mutacijom BRAF V600.

Ovaj popis nije sveobuhvatan, ni što se mehanizma djelovanja tiče niti što se tiče nabrojanih pripravaka. Pojedini lijekovi mogu imati više od jednog mehanizma djelovanja.

Većina lijekova se nalazi na Osnovnoj listi lijekova HZZO-a, ali ne za sve indikacije. Oboljeli koji ne spadaju u kategoriju koja je propisana od strane HZZO-a, potrebni lijek mogu dobiti samo putem bolničkog proračuna svake pojedine bolnice, od slučaja do slučaja, ukoliko bolnica ima sredstva za to. Ovo vodi neujednačenom liječenju ovisno o tome gdje se liječite.